Discord, Platform Dışında Paylaşılan Dosyalar İçin Geçici Bağlantılara Geçiyor

Discord, kötü amaçlı yazılımları engellemek amacıyla dosya barındırma yaklaşımını değiştirme kararı almış durumda. BleepingComputer‘ın haberine göre platform, Discord dışında paylaşılan kullanıcı içeriği için 24 saat sonra sona erecek geçici dosya bağlantıları kullanmaya başlayacak. Bu değişikliğin yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesinin planlandığını belirtelim.

Bu karardaki amaç kötü amaçlı yazılımları engellemek olsa da Discord’un resmi olmayan bir dosya barındırma hizmeti olarak daha geniş çapta kullanılmasını da engelleyecek. Kullanıcıların görüntüleri ve diğer içerikleri kendi sunucularına yüklemeleri ve daha sonra bu bağlantıları başka bir yerde yayınlamaları alışılmadık bir durum değil. Kalıcı dosya bağlantılarından uzaklaşıldığında bu artık sorunsuz bir şekilde yapılamayacak çünkü bağlantılar bir gün sonra ölü hale gelmiş olacak. Discord’un kendi içinde yayınlanan ve paylaşılan içerik içinse hiçbir şey değişmeyecek.

Discord geçici dosya bağlantılarına geçişin güvenlik ekiplerinin işaretli içeriğe erişimi kısıtlamasına yardımcı olacağını ve genel olarak CDN (içerik dağıtım ağı) kullanılarak dağıtılan kötü amaçlı yazılım miktarını azaltacağını belirtti. Platform ayrıca, “Kullanıcılar Discord’u dosya barındırmak için kullanıyorlarsa daha uygun bir hizmet bulmalarını tavsiye ederiz” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir