Gök Vatan’a ‘Siper’ koruması geliyor

AYDIN HASAN / Ankara – Türkiye, Rusya’dan alımın yanı sıra diğer yandan da milli uzun menzilli hava savunma sistemi programını yaşama geçirdi. Sistem; Aselsan, Tübitak Sage ve Roketsan tarafından geliştirildi. Projeye göre; HİSAR RF Füze sistemi baz alınarak geliştirilen Siper’in birden fazla versiyonu olması planlandı. Test aşamalarını tamamlayan Siper ürün 1, 2024’te envantere girecek. Aselsan’dan yapılan paylaşımda; şu ifadelere yer verildi:

‘CanSİPERane çalışmaya devam’

“Gök vatanın koruyucusu Siper envantere giriyor. Milli Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi SİPER Ürün-1, envantere girmeye hazırlanıyor. Ülkemizin katmanlı hava savunma ihtiyacı için büyük önem taşıyan ve stratejik tesislerin taarruzlara karşı korunması amacıyla geliştirilen SİPER; uzun menzilde hava savunmasına imkân verecek. Semaların güvenliği için canSİPERane çalışmaya devam.”

‘Siper Ürün 2’ sırada

Siper Ürün 1’in envantere girmesinin ardından sırada Ürün 2 yer alacak. Test çalışmaları süren Siper Ürün 2, menzil ve irtifa olarak daha ileri seviyede olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x