İstanbul’da yaşamanın maliyeti 3 asgari ücreti geçti

İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) yaptığı araştırmaya göre kentte yaşam maliyeti ocak ayında yeni zirvesini gördü. Buna göre ocak ayında 4 kişilik bir ailenin İstanbul’da yaşamanın maliyeti 53 bin 58 lira. Bir ailenin İstanbul’da bir ayını geçirebilmesi için 3 asgari ücret bile yetersiz.

İSTANBULLULAR İSYANDA

İPA’nın verilerine göre İstanbul’da yaşamanın maliyeti ocak ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 80,29 arttı. BirGün’de yer alan habere göre dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti ocak ayında 53 bin 58 lira olarak belirlendi. Üç net asgari ücret olan 51 bin 6 TL, bu maliyeti karşılamada yetersiz kaldı. İstanbul’da yaşamanın maliyeti bir önceki aya göre yüzde 7,93 artış gösterdi. Ortalama yaşam maliyeti, İstanbul’da ocak ayında bir önceki aya kıyasla 3 bin 899 lira daha yükseldi. Temel tüketim maddelerinin fiyatlarına bakıldığında, en dikkat çeken artış oranlarından birinin yüzde 52,83 artışla makarna fiyatlarında olduğu belirlendi.

Maliyet giderek katlanırken vatandaşların çarşı pazarda karşılaştığı tablo da içler acısı. İstanbul Bağcılar’daki semt pazarında alışveriş yapan yurttaşlar, yaşadıklarını “İyice çöktük, bittik… Yetti artık!” diyerek ifade etti.

Pahalılığa isyan eden bir vatandaş, “Yarımşar kilo zor alıyoruz. Biberin kilosu 50 lira, domates 50 lira olmuş. Daha bunun neyini anlatayım ki ben size. Her şey pahalı” derken bir pazarcı da kendi zor durumunu anlattı.

Pazarcı, “Ben günlük yevmiyeciyim. Günlük bin lira para alıyorum, haftanın 5 günü çalışıyorum. 5 bin lira para yapıyor. Ayda 20 bin TL yapar. 16 bin TL kira ödüyorum. Bir sebze, bir meyve, bir patates, bir soğan bir insan ağız tadıyla alsın gelsin bakalım vereceği para 3 bin TL para. Ayda 12 bin lira eder. Aldığımız maaş 20 bin liraya denk bile gelmiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x