New York Times telif hakkı ihlali nedeniyle OpenAI ve Microsoft’a dava açıyor

Manhattan’daki Federal Bölge Mahkemesinde açılan dava, ilk kez büyük bir haber kuruluşunun telif hakkı ihlali nedeniyle ChatGPT geliştiricilerini takip ettiği dava oldu. NYT, şirketlerden ne kadar ödeme istediğini belirtmedi ancak “bu eylemin, onları milyarlarca dolarlık yasal ve fiili zararlardan sorumlu tutmayı amaçladığını” belirtti.

NYT, Chat GPT ve Copilot’un yaratıcıları OpenAI ve Microsoft’un herhangi bir lisans anlaşması olmaksızın “The Times’ın gazeteciliğine yaptığı büyük yatırımdan bedava yararlanmaya çalıştıklarını” iddia ediyor. Şikayetin bir bölümünde NYT, kendi alanının (www.nytimes.com) GPT-3’ü eğitmeye yönelik içerik için en çok kullanılan özel kaynak olduğunu vurguluyor.

New York Times telif hakkı ihlali nedeniyle OpenAI ve Microsoft’a dava açıyor

Yapay zeka modellerini eğitmek için NYT web siteleri ve diğer bağlı markalarda yayınlanan, son dakika haberlerinden köşe yazılarına kadar 66 milyondan fazla kaydın kullanıldığı iddia ediliyor. Dava, davadaki sanıkların “neredeyse bir asırlık telif hakkıyla korunan içeriği” kullandıklarını ve bunun Times’ın karlılığına ciddi zarar verdiğini iddia ediyor. NYT ayrıca OpenAI ve Microsoft ürünlerinin “Times içeriğini aynen aktaran, onu yakından özetleyen ve ifade stilini taklit eden çıktılar üretebileceğini” söylüyor. Bu, Sarah Silverman ve Julian Sancton gibi komedyenlerin ve yazarların, OpenAI’nin çalışmalarından kar elde ettiğini iddia eden diğer şikayetlerini de yansıtıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x