Olan Çocuklara Oldu: Süt Fiyatlarına Zam!

Zam haberleriyle karşı karşıya kalmadığımız bir gün bile yok. Bu sefer de süt fiyatlarına zam geldi. Çiğ süt fiyatının litresi 12 liradan 15 liraya yükseldi. 

Zamlarla beraber her şeyin tadı kaçtı. Zincir marketlerde private label markalı yüzde 3.1 yağlı 1 litrelik sütün fiyatı 21.5 liradan 24 liraya yükseldi.

Artış raflara da yansımaya başladı.

Dünya gazetesinin haberine göre, zincir marketlerde normal yüzde 3 ve üzeri yağlı sütlerin fiyatı 24 lira ile 38 lira arasında değişiyor. Diğer yandan, kasım ayı itibarıyla süt ürünlerine yapılan zam raflara yansımaya başladı. Etiketlerde 2 Kasım’dan bu yana değişikliğe gidiliyor.

Çanakkale ve Edirne illerinde üreticilerin çiğ sütün fiyatına 15 lira talep etmeye başladıklarını dile getiren temsilciler, zamların ekim ayında geldiğini ve 1 Kasım itibarıyla da bir zammın daha yansıdığını kaydetti. Temsilciler, dünyada da son dönemde tek fiyatı artan gıda ürününün süt olduğunu vurguladı.

Yem fiyatların da uzun süredir aynı olduğunu ve bu zammın piyasada arz talepten oluşan bir gelişme olduğunun altını çizilirken, serbest piyasada sütün fiyatı 13 lira civarında yer alıyor. Son dönemde rafta süt fiyatında yaşanan 2.5 liralık artışın nedeni çiğ sütün 15 liraya çıkması gösterilirken, temsilciler, bu zammı yapacak bir maliyet artışının gözükmediğine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x