Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde süt ve meyve suyu kutularının geri dönüşümünden üretilen eko levhalar, Almanya, İtalya, Yunanistan ve Kazakistan’daki otobüs fabrikalarına ihraç ediliyor. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bir tesiste Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen süt ve meyve suyu kutuları bir dizi işlemin ardından eko levhalara dönüştürülüyor. Bu levhalar, prefabrik ve konteyner yapılarda, gemi, otobüs ile minibüslerin tabanları ile çatı, stant, parke, okul sırası ve çit gibi farklı alanlarda kullanılıyor. İşletme sahibi Mustafa Aytı, tesiste 30 işçi istihdam ettiklerini ve ürettikleri eko levhaların dayanıklı, suya ve nemden etkilenmeyen, ağaçtan üretilen muadillerine göre daha iyi olduğunu belirtti. Aytı ayrıca, TSE ve İSO belgeli eko levhaları satın alan müşterilerden olumlu geri dönüşler aldıklarını ve yurt dışından atık almadıklarını vurguladı. Gelecek yıllarda yurt dışından temin edecekleri atıklarla üretim kapasitelerini artırmayı hedeflediklerini ve Avrupa’da benzer